Пәні: физика Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 7.3 «Қысым» |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7-сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Кері итеруші күш. Архимед күші. |
||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты |
7.3.1.12 Сұйықтар мен газдардағы кері итеруші күштің табиғатын түсіндіру; |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар үшін: кері итеруші күшті тәжірибе барысында түсінеді. Көпшілік оқушылар үшін: кері итеруші күштің заңдылықтарын білу арқылы практикалық маңыздылығын айта алады Кейбір оқушылар: Архимед күшін тәжірибе жасау барысында анықтай отырып есеп шығаруда қолдана алады.
|
||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
- сұйықтықтардағы және газдардағы кері итеруші күштің табиғатын түсінеді; - кері итеруші күштің қолданылуына мысалдар келтіре алады; - практикалық есептер шығарғанда кері итеруші күштің формуласын қолдана алады алады; - кері итеруші күшті анықтауа арналған тәжірибе жасай алады; |
||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Архимед күші, денелердің жүзу шарттары, ареометр, шөгім, ватер сызығы. Диалогқа жазуға қажетті сөздер: -Архимед күші дегеніміз не? -Денелердің жүзу шарттары дегеніміз не? |
||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу
|
Кері итеруші күшті тәжірибе жүзінде көрсету барысында кәсіби шеберлікке баулу, индустрияландыру мен жаңа инновацияларға бағытталған білімді тұлға тәрбиелеу |
||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Математика пәнімен байланыс, сабақ барысында практикалық есептер шығарады. Информатика пәнімен байланыс, сабақ барысында слайдтар, ғаламтор арқылы тапсырмалар беріледі. |
||||||||||||||||||||||||||
АКТ-ны қолдану дағдылары |
Ғаламтор желісінде (компьютер/ұялы телефон)арқылы "Эврика" сөзінің шығу тарихы туралы ақпарат іздейді. |
||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім
|
Заттың агрегатты үш күйі. Кері итеруші күш.
|
||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет)
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
(1 мин) |
1.Ұйымдастыру кезеңі(амандасу) Психологиялық ахуал тұғызу «Бір әріп - бір қасиет» тренингі-оқушы өзінің есімінің бас әрпінен басталатын ерекше қасиетін өз атап өтеді. |
Интербелсенді тақта |
|||||||||||||||||||||||||
Жеке жұмыс ( 3 мин ) |
«Ширату» Үй тапсырмасын пысықтау. 1.«Кім жылдам» Оқушылар берілген тапсырмаларға ( кезекпен жауап береді.)
ҚБ : «Кім ширақ?» дұрыс жауап берген оқушыға жетондар беру. |
Слайдтарға жазылған жауаптары бар түрлі –түсті парақтар
Қызыл-үздік Сары- жақсы Жасыл- орташа |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
Топтық жұмыс (6 мин)
(5 мин)
(5мин)
Жеке жұмыс (4 мин)
(4 мин) |
Тәжірибе: 1.Суға шарикті салсақ, не байқаймыз? Не сездіңдер? /итеруші күш әсер етеді./ 2.Динамометрге дене іліңдер. Күш нешеге тең? Қандай күш әсер етеді, қайда бағытталған? 3.Сол тәжірибені суға салып қайталаңдар. Күш нешеге тең? Не байқадыңдар? Неге серіппе сығылады? / Су жағынан итеруші күш әсер етеді/
«Жүйрік ой». Кері итеруші күш, Архимед күші тақырыбына сай бейнежазбасын көрсету. Не көрдіңдер? Қандай ой келді? Кім туралы айтылған? Осы сұрақтарға байланысты оқушылардың ойларын тыңдау.
Дәптерлерге тақырыпты жазады.
Архимед күшінің қандай шамалардан тәуелді болатынын анықтау. Оқулықтан Архимед күшінің анықтамасын, өлшем бірлігін, формуласын, бағытын табады. Бағалау: Жетондар беру Үштілділікке назар аударайық. Оқушылар айтып, оқиды.
|
Бейнежазба
Таратпа материалдар тәжірибеге арналған құрал –жабдықтар
Қызыл-үздік Сары- жақсы Жасыл- орташа |
|||||||||||||||||||||||||
Жеке жұмыс (10 мин)
(6 мин)
|
Есеп шығару. 1) Суға көлемі 0,0001м3 болатын дене батырылған. Осы денеге әсер ететін ығыстырушы күшті анықтаңдар. Судың тығыздығы-1000кг/м3. Жауабы:1Н 2) Керосинге массасы 500г темір кесегі батырылған. Ығыстырушы күшті анықтаңдар. Темірдің тығыздығы -7900кг/м3, ал керосиннің тығыздығы -820кг/м3. Жауабы: 0,51Н 3) 1км тереңдіктегі судың қысымын есепте. Бағалау: Жетондар беру «Аяқталмаған сөйлем» сөйлемді аяқта 1.Сұйыққa /гaзға/бaтырылғaн дeнeлeргe кері------------ әceр етеді. 2.Бұл ---------- күші деп аталады,----------бағытталған 3.Архимед заңының формуласы осылай жазылады-------- 5.Архимед күші сұйықтың--------,дeненің ------------тәуелді. 6.Ит суға бaтып бaра жатқан адамды oңaй тартады, бірaқ жағада оны oрнынан қозғалта алмайды? Нeгe? Өйткені, судa ----------------күші бар. Бағалау: Жетондар беру |
Кеспе қағаздар
|
|||||||||||||||||||||||||
(5 мин)
|
Рефлексия
Қорытындылау. Не білдіңдер? Не үйрендіңдер? Архимед күші, анықтамасы, өлшем бірлігі
Бағалау: Үй тапсырмасы №29 |
Слайд
Жетондар |
|||||||||||||||||||||||||